Diyetetik Anabilim Dalı

  • Diyetetik Anabilim Dalı
  • Tanıtım

Diyetetik Anabilim Dalı

Bebeklikten başlayarak her yaş grubunda görülebilen çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan beslenme ve metabolizma ile ilgili bozuklukları azaltmak, ilerlemesini önlemek ve iyileşmeye yardımcı olmak amacıyla normal beslenme şeklinde yapılan değişikliklere "Diyet Tedavisi" denir. Diyetetik bireylerin yaşına, cinsine, vücut yapısına, beslenme alışkanlıklarına, fiziksel aktivitesine ve sosyo-ekonomik koşullarına göre diyet tedavilerinin düzenlenmesini sağlayan anabilim dalıdır.

Diyetetik alanı her yaş grubuna yönelik hastalıklar hakkında genel bilgiyi, hastalıklar sırasında oluşan metabolik ve biyokimyasal değişiklikleri, hastalıkların laboratuvar ve klinik bulgularını, gerekli beslenme tedavisini, beslenme tedavisine yönelik eğitim prensiplerini ve davranış değişikliğini içermektedir.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Diyetetik Anabilim Dalı 21.09.2011 tarih ve B.30.0.EÖB-101.03-6394 sayılı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Kararı ile 2011 yılında kurulmuştur. Diyetetik Anabilim Dalında Yükseköğretim Kurulu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında eğitimlerine devam eden 2 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 TOKAT / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.