Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı

  • Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı
  • Tanıtım

Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı

Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı; tüm besinlerin bileşimleri, özellikleri, işlevleri, metabolizma üzerine etkileri, biyokimyasal ve fizyolojik süreçlerdeki rolleri, üretimden tüketime değin besinlere uygulanan işlemlerin besin ögelerinde oluşturduğu değişimleri, bu değişimlerin insan sağlığı üzerine etkileri, besin sağlığı ve güvenliği, beslenme ve genetik ilişkisi gibi konulara yönelik bilgi kazandırır. Ayrıca, bu alan beslenme ilkeleri, beslenme biyokimyası, besin kimyası ve analizleri, besin kontrolü ve mevzuatı, besin mikrobiyolojisi, beslenme eğitimi ve danışmanlığı, egzersiz ve beslenme, besin-ilaç etkileşimi gibi konuları da kapsamaktadır.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı 21.09.2011 tarih ve B.30.0.EÖB-101.03-6394 sayılı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Kararı ile 2011 yılında kurulmuştur. Beslenme Bilimleri Anabilim Dalında 1 Dr. Öğr. Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında eğitimine devam eden 2 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 TOKAT / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.