Sosyal Hizmet Bölümü

 • Sosyal Hizmet Bölümü
 • Tanıtım

Bölüm Hakkında

Sosyal Hizmet Bölümü, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat Sağlık Yüksekokulu bünyesinde 23.09.2011 tarih 6394-40970 sayılı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Kararı ile 2011 yılında açılmıştır. 8 Nisan 2016 tarihinde Tokat Sağlık Yüksekokulu’nun 2016/8562 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılarak “Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürtülmesi ile Sosyal Hizmet Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Bölümün eğitim ve öğretim süresi 4 yıl olup, eğitim dili Türkçe’dir ve isteğe bağlı hazırlık sınıfı imkânı da bulunmaktadır.  Bölümde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle iki Öğretim Üyesi (2 Doç. Dr.), bir Öğretim Elemanı (Arş. Gör. Dr.) görev yapmaktadır. İki Araştırma Görevlisi ise öğretim elemanı yetiştirme programı (ÖYP) ile doktoralarını tamamlamak üzeri farklı üniversitelere görevlendirilmiştir. 

 

Bölüm Tanıtımı

Sosyal hizmet, bireyin, ailelerin, grupların ve tüm toplumun sosyal adalet ve insan hakları temelinde iyilik hallerini artırmak, insan ilişkilerinde sorunları çözmek, sosyal sağlığı iyileştirmek ve geliştirmek ile sosyal değişimi sağlamak isteyen bir akademik disiplindir. Bu çerçevede Sosyal Hizmet Bölümünün amacı, insani ve sosyal bir gelime için hem sosyal adaleti destekleyen hem de insan sağlığına katkıda bulunan donanımlı sosyal hizmet profesyonelleri yetiştirmektir.  Aynı zamanda Sosyal Hizmet Bölümü, yapacağı teorik ve uygulamalı çalışmalar ile ilgili alana katkı sağlamayı hedeflemektedir.

 

Çalışma Alanları

Sosyal Hizmet Bölümü mezunlarına “sosyal hizmet uzmanı” unvanı verilmektedir. Kamu sektöründe “sosyal çalışmacı” olarak KPSS sınav sonucuna göre istihdam olanağı bulunmaktadır. Sosyal Hizmet Bölümü mezunları başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimler olmak üzere;

 1. Çocuk yuvaları, sokak çocuk için merkezlere, kreş ve gündüz bakım evlerinde, evlat edinme ve koruyucu aile programları,
 2. Aile danışma merkezleri, kadın sığınma evlerinde,
 3. Huzurevi, yaşlı bakım evleri..vb,
 4. Bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile engelli hizmet birimlerinde,
 5. Evsizler, göçmenler ve mültecilere yönelik çalışma alanlarında,
 6. Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerde (Hastaneler, psikiyatri klinikleri, sağlık ocakları…vb)
 7. Adli hizmet alanlarında (Aile mahkemeleri, çocuk mahkemeleri, cezaevleri gibi alanlarda)
 8. Sendikalar, vakıflar, dernekler gibi sivil toplum kuruluşlarında,
 9. Belediyelerde istihdam edilmektedir.

 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 TOKAT / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.