Beslenme ve Diyetetik Bölümü

  • Beslenme ve Diyetetik Bölümü
  • Tanıtım

Diyetisyenlik, büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plan ve programlarını düzenleyen; besin ögesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan; var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan, besin denetimini yapan, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlayan, eğitim veren, eğitim programlarını planlayan, uygulatan ve izleyen sağlık meslek alanıdır (Türk Standardı - TS 13114 - Nisan 2004 - ICS 03.040; 03.100.30’e göre diyetisyen tanımı).

 

Diyetisyen, sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun en az 4 yıllık (bir yıl hazırlık ile 5 yıl) beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir.

 

Diyetisyenler, ayakta veya yataklı tedavi kurumlarında, bakımevlerinde, yemek fabrikalarında, otellerin yiyecek ve içecek bölümlerinde, toplu beslenme yapılan özel veya kamu kuruluşlarında, sporcu sağlığı merkezlerinde, özel beslenme-diyet merkezlerinde, gıda-ilaç sanayinde, eğitim ve araştırma kurumlarında görev alabilirler.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 21.09.2011 tarih ve B.30.0.EÖB-101.03-6394 sayılı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Kararı ile 2011 yılında kurulmuştur. Bölümümüzde; Beslenme Bilimleri, Diyetetik, Toplum Beslenmesi ve Toplu Beslenme Sistemleri olmak üzere 4 Anabilim Dalı yer almakta; 5 Öğretim Üyesi, 1 Araştırma Görevlisi ve Yükseköğretim Kurulu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında eğitimlerine devam eden 3 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüzde 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında öğrenci alımına başlanmıştır.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 TOKAT / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.